#JednoSłowo

Chcę

Czwartek 6 tygodnia wielkanocnego

To słowo nie pojawia się w dzisiejszej Liturgii, ale czytając opis wizyty św. Pawła w Koryncie odnoszę wrażenie, że jest ono kluczowe dla tego, by zrozumieć co się tam właściwie wydarzyło. Przybywszy do miasta portowego, słynącego z rozwiązłości (do dziś funkcjonuje określenie córy korynckie) św. Paweł zaczyna głoszenie Ewangelii wśród Żydów. Kiedy docierają do niego Sylas i Tymoteusz (syn Żydówki i Greka, a więc poganina) słuchacze Pawła odrzucają jego nauczanie. Nie chcą go słuchać. Bardzo świadomie zwraca się wtedy do pogan, który otwierają swoje serce na głoszoną Dobrą Nowinę.

Bóg nie wpycha się ze swoim Słowem do naszego serca na siłę. Ostrożnie puka i czeka czy mu otworzymy. Jeśli kto usłyszy Jego głos i drzwi Mu otworzy, wchodzi i zasiada z nim do stołu. Trzeba jednak chcieć przyjąć tego nowego Domownika.

Prosto

Piątek 5 tygodnia wielkanocnego

Dekret Soboru Jerozolimskiego. Odpowiedź na trudne pytanie pierwszych chrześcijan: czy poganin powinien najpierw przyjąć przepisy Starego Testamentu (być Żydem), aby potem przyjąć chrzest? Czy też łaska wiary jest przeznaczona dla każdego?

I niesamowita prosta odpowiedź pierwszych biskupów, w duchu miłości i przyjaźni do nawróconych pogan. Nie róbcie nic ponad to co naprawdę konieczne, odrzućcie to co ewidentnie sprzeciwia się woli Boga: powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!

Tak prosto. Tak konkretnie? Panie Jezu daj nam Ducha szlachetnej i pełnej miłości prostoty w naszym życiu codziennym, w naszych relacjach z innymi, w naszej relacji do Ciebie i do nas samych.

Innemu

Poniedziałek, 5 tygodnia wielkanocnego

Lubimy być chwaleni. To takie proste, budujące nasze poczucie wartości. Dobre słowo, zauważenie naszego zaangażowania, docenienie włożonej pracy? kiedy ich brakuje czujemy się niedocenieni, nieważni, niekochani. Dziecko, które jest tylko karcone i strofowane, którego sukcesy przechodzą niezauważone, wyrasta na dorosłego słabego ducha. Nie będzie siebie cenić, albo wręcz będzie siebie poniżać. Będzie miało trudności w podejmowaniu decyzji. Będzie unikało konfrontacji z innymi i wyrażania swojego zdania. Będzie żyło z głębokim wewnętrznym głodem akceptacji i docenienia, który wyraża się czasem w najbardziej zaskakujące sposób.

Rozeznać

Święto św. Macieja Apostoła

Może dlatego, że będąc proboszczem muszę podejmować wiele różnych decyzji dotyczących spraw przeróżnych, sfery duchowej, a także materialnej; może dlatego mocno mnie dotknął dziś opis uzupełnienia grona Apostołów po zdradzie Judasza. To dobry przykład rozeznawania potrzeb i sposobów ich zaspokojenia.

Szeroko

Poniedziałek 4 tygodnia wielkanocnego

Czytam dzisiejsze Słowo i mam w głowie obraz z otwarcia jakiejś galerii handlowej, kiedy to tłumy ludzi tłoczą się u drzwi, by w końcu wedrzeć się do środka. Łatwo w internecie znaleźć filmy z takich wydarzeń ? dantejskie sceny. Na nic zdają się wtedy zabezpieczenia, ogrodzenia i ochroniarze. Fala tłumu, która wlewa się do środka.

Zrozumieć

Sobota 3 tygodnia wielkanocnego

Gdy uczymy się jakiegoś języka obcego, to doskonale wiemy, że jego zrozumienie zaczyna się od nauki znaczenia pojedynczych słów i zdań, od najprostszych struktur charakterystycznych dla danego języka. Potem przychodzą coraz trudniejsze formy, które rozumiemy korzystając z zyskanej wcześniej wiedzy, szukając skojarzeń, podobnie brzmiących wyrazów itp. Może czasami się denerwujemy tym, że ktoś do nas mówi, a my rozumiemy z tego piąte przez dziesiąte. Wiemy jednak, że praktyka, posługiwanie się tym językiem, używanie go powoduje, że nasze zrozumienie rośnie.

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu ? Gosławicach
ul. Wiejska 101
45-240 Opole
tel. 77 402 79 35
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account