Zapiski proboszcza

Czekając na złodzieja

Z Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«To rozumiejcie, że gdyby gospodarz wiedział, o której godzinie przyjść ma złodziej, nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie».

Wtedy Piotr zapytał: «Panie, czy do nas mówisz tę przypowieść, czy też do wszystkich?»

Pan odpowiedział: «Któż jest owym rządcą wiernym i roztropnym, którego pan ustanowi nad swoją służbą, żeby rozdawał jej żywność we właściwej porze? Szczęśliwy ten sługa, którego pan, powróciwszy, zastanie przy tej czynności. Prawdziwie powiadam wam: Postawi go nad całym swoim mieniem. Lecz jeśli sługa ów powie sobie w sercu: Mój pan się ociąga z powrotem, i zacznie bić sługi i służące, a przy tym jeść, pić i upijać się, to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna; surowo go ukarze i wyznaczy mu miejsce z niewiernymi.

Ów sługa, który poznał wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę. Ten zaś, który nie poznał jego woli, a uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę. Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele powierzono, tym więcej od niego żądać będą».

Otwarte oczy

Z Ewangelii według Świętego Łukasza (Łk 11, 37-41)

Pewien faryzeusz zaprosił Jezusa do siebie na obiad. Poszedł więc i zajął miejsce za stołem. Lecz faryzeusz, widząc to, wyraził zdziwienie, że nie obmył wpierw rąk przed posiłkiem. Na to Pan rzekł do niego: «Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości. Nierozumni! Czyż Stwórca zewnętrznej strony nie uczynił także wnętrza? Raczej dajcie to, co jest wewnątrz, na jałmużnę, a zaraz wszystko będzie dla was czyste».

Wkrótce wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej

Wybory nowej Parafialnej Rady Duszpasterskiej (PRD) miały się odbyć już w zeszłym roku, ale ze względu na rozwój epidemii ksiądz Biskup przełożył je na rok bieżący, a dokładniej na listopad tego roku. Tak więc zostało nam zaledwie kilka tygodni do tego ważnego dla życia wspólnoty parafialnej momentu.

Znaczenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej podkreśliła również bardzo mocno Instrukcja Kongregacji ds. Duchowieństwa, z zeszłego roku, której tekst można znaleźć również w archiwum aktualności na naszej stronie. W kilku artykułach próbowałem również wyciągnąć co bardziej znaczące aspekty tego tekstu. Artykuły te również można znaleźć na naszej stronie w dziale #ZapiskiProboszcza.

Ponieważ czas jest już bardzo bliski, spróbuję w najbliższym czasie nakreślić w kolejnych numerach naszej gazetki sprawy, na które warto zwrócić uwagę w związku z powołaniem nowej rady duszpasterskiej naszej parafii, a także nowego ciała doradczego, jakim ma być Parafialna Rada Ekonomiczna.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu ? Gosławicach

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account