Główna

Parafianie zmarli w roku 2021

Ryszard Kansy 02.01.2021
Leszek Czech 10.01.2021
Tadeusz Balicki 14.01.2021
Jerzy Puziewicz 16.01.2021
Marian Szuba 20.01.2021
Jadwiga Kania 17.02.2021
Leonard Karwacki 19.03.2021
Józef Kołba 21.03.2021
Zenon Trzaska 10.04.2021
Gerhard Brzesina 29.05.2021
Helena Wocław 16.06.2021
Gerard Wocław 18.06.2021
Wanda Żeńska 21.06.2021
Małgorzata Bieniek 21.06.2021
Hildegarda Langosz 22.07.2021
Feliks Stotko 11.08.2021
Wiktor Halupczok 15.08.2021
Maria Warzecha 02.10.2021
Alojzy Warzecha 10.10.2021
Maria Kansy 01.11.2021
Zygmunt Janak 03.11.2021
Zbigniew Szpulak 19.11.2021
Jerzy Szczerba 08.12.2021
Barbara Litwin 17.12.2021
Marianna Rossmann 26.12.2021
Eugenia Kulon 28.12.2021

Formularz rezerwacji intencji mszalnychREZERWACJA TERMINU INTENCJI

Czwartek 1 stycznia 1970, godzinaAdministratorem danych gromadzonych w związku z korzystaniem z Serwisu jest Parafia rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP z siedzibą w Opolu, ul. Wiejska 101 45-240 Opole tel: +48 77 402 79 35, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W sprawach związanych z przetwarzaniem Państwa danych przez Administratora można kontaktować się z wykorzystaniem powyższych danych adresowych.
Zapoznałem(am) się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych. *

Wysłanie formularza spowoduje tylko zarezerwowanie terminu intencji i zarejestrowanie jej treści. W ciągu kilku dni zostanie ona zatwierdzona i wpisana na stałe do księgi intencji, o czym zostaną Państwo poinformowaniu drogą mailową. W razie wątpliwości i pytań, prosimy o kontakt z kancelarią parafialną.


Dobrowolną ofiarę za Mszę św. można złożyć osobiście po Mszy św. w zakrystii/kancelarii parafialnej. Można również zrobić przelew na konto parafialne lub też skorzystać z bramki szybkich płatności dostępnej w zakładce WSPARCIE
Dziękujemy za wszystkie składane ofiary na utrzymanie naszej parafii.

Ulice należące do parafii

Z dniem 28 kwietnia została erygowana nowa parafia pw. Jana Pawła II w Opolu przy ul. Wygonowej/Witosa. W związku z tym nastąpiła zmiana granic naszej parafii (Wniebowzięcia NMP). Obecnie do naszej parafii należą następujące ulice:

 • Chocimska
 • Grabowa
 • Grobla
 • Gryczana
 • Halicka
 • Hubala 7, 9, 11, 15
 • Jaglana,
 • Jęczmienna
 • Kresowa
 • Krótka
 • Krzemieniecka od nr 19 do Końca (a właściwie od skrzyżowania z ulicą Lwowską)
 • Lipowa
 • Łanowa
 • Nowa
 • Oleska od nr 118 (strona parzysta), od 135 (str. Nieparzysta) do końca
 • Osiedle
 • Owocowa
 • Pogodna
 • Pszeniczna
 • Pużaka 3A, 5A, 14, 16, 18, 17, 25, 45, 47, 51
 • Rzepakowa
 • Rzeszowska nr parzyste od 2 do 38 (bloki)
 • Siewna
 • Skrajna (nr. nieparzyste)
 • Swornicka
 • Tarnopolska od nr 85 do końca
 • Ustronna
 • Wiejska 1 - 173b
 • Wygonowa 1 - 29b
 • Zapłocie do nr 21 (granicą parafii jest skrzyżowanie z ulicą Żytnią, która jest graniczną w całej swej długości)
 • Żytnia 1 - 9
 • Żytomierska

 

Jak załatwić sprawy związane z zawarciem małżeństwa?

 

Małżeństwo to głęboka wspólnota życia i miłości między mężczyzną a kobietą zawarta w obliczu Boga, według formy ustanowionej przez Kościół. Sakrament małżeństwa zostaje zawarty wtedy, gdy mężczyzna i kobieta złożą przed Bogiem i Kościołem przyrzeczenie, które przyjęte i potwierdzone przez Boga dopełni się przez ich cielesne zjednoczenie.

Kościół naucza, że do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego potrzebne jest spełnienie trzech warunków:
1. dobrowolna zgoda na jego zawarcie,
2. zgoda na związek wyłącznie jedną wybraną osobą na całe życie,
3. otwartość na dzieci.

JAKICH ŁASK UDZIELA SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA?

Sakrament małżeństwa rodzi między małżonkami węzeł wieczysty i wyłączny. Zgoda, przez którą małżonkowie oddają się sobie i przyjmują wzajemnie, zostaje przypieczętowana przez samego Boga. Dlatego zawarte i dopełnione małżeństwo osób ochrzczonych nie może być nigdy rozwiązane. Ponadto sakrament ten udziela małżonkom koniecznej łaski do osiągnięcia w życiu małżeńskim świętości oraz odpowiedzialnego przyjęcia dzieci i ich wychowania.

JAKICH RAD UDZIELA MAŁŻONKOM PAPIEŻ FRANCISZEK?

„Są trzy słowa, które trzeba mówić zawsze, trzy słowa, które muszą być w domu: czy można, dziękuję, przepraszam. Trzy słowa magiczne. Czy można: aby nie narzucać się w życiu małżeńskim. Czy można, co o tym sądzisz? Czy można, pozwalam sobie. Dziękuję: trzeba dziękować współmałżonkowi; dziękuję za to, co zrobiłeś dla mnie, dziękuję za to. Ileż piękna jest w dziękowaniu! A zważywszy na to, że wszyscy popełniamy błędy, jest też inne jeszcze słowo, trochę trudne do wymówienia, które jednak mówić trzeba: przepraszam. Czy można, dziękuję i przepraszam. Dzięki tym trzem słowom, dzięki modlitwie małżonka za małżonkę i vice versa, dzięki godzeniu się przed końcem dnia małżeństwo będzie szło naprzód. Trzy magiczne słowa, modlitwa i godzenie się zawsze". Termin ślubu: do uzgodnienia w kancelarii parafialnej. 

PRZYGOTOWANIE DO SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA

1. Miejscem załatwiania spraw przedślubnych jest parafia narzeczonej lub narzeczonego. Tam, na trzy miesiące przed ślubem (nie wcześniej), narzeczeni zgłaszają się do spisania protokołu przedślubnego, przynosząc ze sobą dowody osobiste i wnioski z USC (jeśli jest to ślub tzw. konkordatowy). Wcześniej niż trzy miesiące przed ślubem, możliwe jest jedynie wstępne ustalenie terminu ślubu.

2. Ślub powinien mieć miejsce w parafii, gdzie został spisany protokół przedślubny. W wyjątkowych sytuacjach, dla słusznych przyczyn, narzeczeni mogą prosić swego księdza proboszcza o zezwolenie na ślub w innym kościele. W takiej sytuacji zezwolenie, zwane licencją, otrzymują dopiero po wygłoszeniu zapowiedzi, wysłuchaniu nauk przedślubnych, rozmowie egzaminacyjnej i po złożeniu metryk Chrztu św.

3. Zapowiedzi głoszone są przez 3 niedziele w parafii i narzeczonego i narzeczonej. Podstawą do głoszenia zapowiedzi jest protokół przedślubny i pismo, które otrzymuje się dla drugiej parafii w miejscu spisania tegoż protokołu. Pismo to należy jak najszybciej dostarczyć do właściwej parafii, a po wygłoszeniu zapowiedzi odebrać zaświadczenie wygłoszenia i przekazać do parafii, w której został spisany protokół przedślubny.

4. Metryki Chrztu należy złożyć najlepiej w dniu spisania protokołu przedślubnego, a najpóźniej przy spisaniu akt ślubu lub wystawieniu licencji. Metryka musi nosić świeżą datę wystawienia (nie wcześniejszą niż 3 miesiące do daty ślubu) i posiadać adnotację o stanie wolnym.

5. Oboje narzeczeni są zobowiązani do wysłuchania nauk przedślubnych i konferencji w punkcie poradnictwa rodzinnego - terminy nauk w Opolu można znaleźć na stronie www.dr.opole.pl. Weekendowe kursy dla narzeczonych prowadzone są m.in. w Miedoni, koło Raciborza - www.miedonia.pl

6. Narzeczonych obowiązują 2 spowiedzi przedślubne: pierwsza na początku przygotowań, druga krótko przed zawarciem małżeństwa.

7. Zaświadczenie z USC pozwalające na małżeństwo konkordatowe lub o zawarciu związku w USC narzeczeni dostarczają do parafii w dniu spisania protokołu z datą nie wcześniejszą niż trzy miesiące do daty zawarcia związku małżeńskiego.

8. Sakrament małżeństwa narzeczeni przyjmują zwykle podczas Mszy św. Jeśli jest to ślub poza Mszą św. należy wcześniej poprosić kapłana o Komunię św.

9. Na robienie zdjęć, filmowanie i nagrywanie podczas ślubu należy uzyskać zezwolenie u księdza proboszcza lub innego kapłana sprawującego liturgię.

 

JAKIE DOKUMENTY SĄ WYMAGANE DO SPORZĄDZENIA PROTOKOŁU PRZEDŚLUBNEGO W KANCELARII PARAFIALNEJ

 • dokumenty tożsamości (dowód osobisty) 
 • świadectwo Chrztu św. (ważne jest 6 miesięcy od daty wystawienia)
 • świadectwo ukończenia nauki religii w zakresie szkoły średniej oraz świadectwo ukończenia nauk przedmałżeńskich
 • (jeśli ślub ma być konkordatowy) Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego (ważne są 6 miesiące od daty wystawienia; opłata skarbowa ok. 80 PLN)
 • (jeśli narzeczeni są już po ślubie cywilnym) Odpis aktu małżeństwa cywilnego

 

Temat doboru repertuaru pieśni na Mszę świętą ślubną powraca co jakiś czas. 

Gorąco zachęcamy do lektury tekstu z naszej gazetki parafialnej poświęconego między innymi właśnie tej kwestii: Ziółka, komary i wielbłąd

Kalendarz parafialny

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Opolu - Gosławicach

ul. Wiejska 101
45-240 Opole
tel. 77 402 79 35
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informujemy, że strona używa plików cookie.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka WNMP z siedzibą przy ul. Wiejskiej 101 w Opolu, reprezentowana przez ks. Marcina Cytryckiego, proboszcza parafii.
Kontakt do Inspektora ochrony danych w Diecezji Opolskiej to: tel. 77 454 38 37, e-mail: iod@diecezja.opole.pl ;

Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;

Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Parafia WNMP w Opolu Gosławicach oraz Redaktor Strony. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: kiod@episkopat.pl ), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.
Wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii WNMP w Opolu umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.