Noc Kościołów

noc k 2013W piątek 24 maja 2013 roku wieczorem wybrane kościoły i kaplice otworzą swoje drzwi dla mieszkańców Opola, Nysy i Raciborza. Wezmą w ten sposób udział w międzynarodowym projekcie Noc Kościołów, którego pilotażowa diecezjalna edycja odbyła się w ubiegłym roku w Nysie. Projekt ten jest jednym z owoców współpracy diecezji opolskiej z diecezją ołomuniecką, realizowanej na mocy umowy partnerskiej podpisanej w 2012 r. Międzynarodowe motto tegorocznej edycji Nocy Kościołów zaczerpnięte z Księgi Zachariasza brzmi: ?Nie będzie to dzień ani noc, wieczorną porą będzie jasno" (14,7). Zapraszamy mieszkańców wymienionych miast - i nie tylko - do wieczornych spacerów i zatrzymania się w świątyniach i kaplicach, do modlitwy, zadumy i spotkania z duszpasterzami, do wysłuchania koncertów i ciekawych prelekcji, do zajrzenia w miejsca na co dzień niedostępne. Być może tego wieczoru, który - w myśl motta ? nawiązuje do dnia wywyższenia Jerozolimy, kiedy ?Pan będzie jeden i jedno będzie Jego imię" (por. Za 14,9), będziemy mogli wspólnie odkryć bliskość Pana i Jego światło, które rozprasza ciemności naszego życia.

Każdy uczestnik Nocy Kościołów otrzyma w kościele lub kaplicy, do której uda się najpierw, tzw. Paszport Pielgrzyma z programem oraz miejscem na zbieranie pieczątek potwierdzających obecność w kolejnych kościołach i kaplicach. Zebrawszy 5 pieczątek może w dowolnym z tych miejsc otrzymać Certyfikat Nocy Kościołów, jako pamiątkę udziału w tym wydarzeniu.

Plan ?Nocy Kościołów"

Katedra ? kościół pw. Podwyższenia Krzyża św. ? Pl. Katedralny
17.45 ? Nabożeństwo majowe
18.30 ? Msza św. inaugurująca Noc Kościołów (bp Andrzej Czaja) z udziałem chóru katedralnego (dyr. Józef Chudalla) i chóru Cantabile z Dobrzenia Wielkiego (dyr. Hubert Prochota)